21.02.2024 08:42
Затверджено зміни до порядку виплати допомоги на проживання ВПО та деяких інших видів державної допомоги
26 січня 2024 року Кабінет Міністрів прийняв постанову № 94 «Деякі питання соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих категорій осіб».
Згідно з постановою:
– виплата допомоги на проживання ВПО продовжується автоматично з 1 лютого 2024 р. на один місяць без додаткового звернення для людей, у яких у січні 2024 р. закінчився шестимісячний період отримання такої допомоги;
– подати заяву для продовження виплати допомоги на проживання ВПО, які мають право на її продовження після 1 березня 2024 р. відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого поста-новою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332, можуть з 1 лютого 2024 р.;
– допомога на проживання ВПО, які мають на неї право та звернулися за продовжен-ням її виплати з особисто поданою заявою у лютому — березні 2024 р., призначається і виплачується з 1 березня 2024 року.
Також оновлено категорії людей, яким виплата допомоги продовжується на другий шестимісячний період автоматично. Тепер туди належать:
– пенсіонери, які отримують пенсію, що не перевищує 9444 грн;
– дорослі з інвалідністю I чи II групи, діти з інвалідністю віком до 18 років, діти, хворі на тяжкі хвороби, яким не встановлено інвалідність, що підтверджується докумен-тально;
– діти-сироти та діти, позбавленим батьківського піклування, а також люди віком до 23 років, зокрема такі, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях, а також батьки-вихователі й прийомні батьки.
Іншим членам сім’ї виплату допомоги може бути продовжено на підставі подання заяви на призначення допомоги.
Також претендувати на продовження державної допомоги на проживання зможуть родини, які перемістилися (повторно перемістилися) не раніше 01.01.2022 року з території, включеної до переліку територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення мож-ливості бойових дій) або тимчасової окупації (далі – Перелік територій), а також якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім’ї протягом тримісячного періоду, за який враховуються доходи на момент продовження виплати допомоги, не перевищує 9444 грн та якщо:
1) у складі сім’ї або серед отримувачів допомоги є непрацююча особа працездатного віку, яка здійснює догляд за дитиною до 14 років, або в сім’ї виховується троє і більше дітей віком до 18 років, усі діти проживають у сім’ї й не виховуються в інтернатних закладах; фактичним місцем проживання (перебування) такої сім’ї є населений пункт, включений до Переліку територій; або сім’я проживає на в населеному пункті, де немає вільних місць у закладах дошкільної та/або загальної середньої освіти або навчання проводить-ся в режимі он-лайн (повністю або частково).
2) у складі сім’ї є непрацююча працездатна людина, яка на дату звернення за допомогою зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, зокре-ма для отримання ваучера на навчання, але ще не працевлаштувалася; або діти, які від-відують дитячий садок та/або навчаються у школі, та/або діти, які навчаються в закла-дах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.
3) у складі сім’ї є людина, яка доглядає за дорослим з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або дорослим з інвалідністю I чи II групи внаслідок пси-хічного розладу, або дорослим, який досяг 80-річного віку, за дитиною, хворою на тяжкі захворювання, якій не встановлено інвалідність, що підтверджується документально.
4) коли у складі сім’ї є діти віком до 14 років та працездатні дорослі, які працюють, або зареєструвалися як ФОП та розпочали відповідну діяльність, або отримали допомогу на здобуття економічної самостійності/грант на створення власного бізнесу/ваучер на навчання.
Допомога на проживання в перелічених випадках призначатиметься на всіх членів сім’ї, зареєстрованих як ВПО, за умови, що працездатні члени сім’ї сприятимуть своїй зайнятості впродовж місяця з дня призначення допомоги, окрім одного отримувача допомоги, який доглядає за дитиною (чи за дорослим з інвалідністю). У разі невиконання вимоги щодо зайнятості виплата допомоги припиняється з наступного місяця.
Державну допомогу на проживання на другий шестимісячний період на підставі подання відповідної заяви буде призначено:
– малолітній дитині, яка прибула без супроводу за заявою родича або іншого закон-ного представника;
– вагітній жінці після 30-го тижня вагітності (27-го тижня вагітності — для жінок, яких зараховано до I-IV категорій осіб, постраждалих від наслідків аварії на Чорнобиль-ській АЕС);
– людям, які втратили працездатність, але не мають права на пенсійну виплату та/ або отримують державну соціальну допомогу (крім осіб з інвалідністю I та II групи), якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім’ї протягом тримісячного періоду, за який враховуються доходи на момент продовження виплати допомоги, не перевищує 9444 грн;
Також змінами передбачено, що під час обчислення середньомісячного сукупного доходу не враховується щорічна державна грошова допомога, яку отримує доросла людина або один із членів її сім’ї, щодо якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.
До Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250, додано такі положення:19.
1) На період воєнного стану державна соціальна допомога призначається на один шестимісячний період, якщо у складі сім’ї є людина працездатного віку, яка:
– перебуває на обліку як ВПО і не працює або за неї не сплачено ЄСВ протягом періоду, за який враховуються доходи; та/або – повернулася після міграції/тривалого перебування (не менше ніж 90 кален-дарних днів) за кордоном, не перебуває на обліку як ВПО і не працює або за неї не сплачено ЄСВ і яка звертається за призначенням державної соціаль-ної допомоги не раніше ніж через 15 робочих днів після такого повернення. 2) Державну соціальну допомогу може бути призначено на сім’ю, якщо у її складі є кіль-ка непрацюючих працездатних осіб, які на момент подання заяви на призначення до-помоги зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або стоять на обліку в центрі зайнятості як такі, що шукають роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, або протягом двох місяців з дня призначення допомоги вживуть заходів, що сприяють їх зайнятості (згідно з вимогами статті 4 Закону України “Про зайнятість населення”).
Якщо людина не вжила заходів, що сприяють її зайнятості, або не зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна, або не стала на облік у центрі зайнятості як така, що шукає роботу, протягом двох місяців з дня призначення допомоги, або знялася з обліку в центрі зайнятості, виплата допомоги припиняється з місяця, що настає після закінчення двомісячного строку. Вимога щодо працевлаштування застосовується лише до інших працездатних осіб із складу сім’ї (крім одного отримувача допомоги), якщо сім’я: – проживає на територіях, включених до Переліку територій і одна з працез-датних людей доглядає за дитиною до 14 років або дитиною з інвалідністю до 18 років, особою з інвалідністю, або особою, старше 80 років; – проживає в населеному пункті, де немає місць у закладах дошкільної та/або загальної середньої освіти або навчання проводиться в режимі он-лайн (повністю або частково).
Постанова набрала чинності 01.02.2024, а зміни до постанов Кабінету Міністрів України щодо соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих категорій осіб набудуть чинності 01.03.2024.
Поділитись
Дізнайтеся також
29/08/2024
Як отримати грошову допомогу від УВКБ ООН
01/05/2024
ПОСЛУГИ ДРАЦС у ЦНАП
Усі новини